Najczęstsze przyczyny bólu pleców – nadwaga i otyłość

Najczęstsze przyczyny bólu pleców – nadwaga i otyłość

Osoby z nadwagą narażone są na zwiększone ryzyko bólu pleców. Jest to szczególnie prawdziwe w odniesieniu do osób mających nadwagę wokół środkowej części ciała, która odciąga miednicę do przodu, uciskając w ten sposób na dolną część pleców. U osób z dodatkowymi kilogramami może również wystąpić rwa kulszowa i bóle kręgosłupa z przepukliną dysku lub fałd nerwu spowodowane przez kompensację ciężaru. Utrzymywanie zdrowej wagi poprzez dietę i ćwiczenia nie tylko redukuje istniejący ból pleców, ale również może pomóc w zapobieganiu niektórym rodzajom dolegliwości pleców w przyszłości. Na przykład, osoby z nadwagą i otyłe mają zwiększone ryzyko wystąpienia choroby zwyrodnieniowej stawów. Dlatego dobrym pomysłem jest poradnia wad postawy Kielce, która dzięki swym specjalistom i metodom rehabilitacyjnym będzie w stanie zaproponować najbardziej optymalne ćwiczenia, gimnastykę korekcyjną i metody rehabilitacyjne. Według Amerykańskiego Stowarzyszenia Otyłych (American Obesity Association (AOA)) 64,5 % dorosłych Amerykanów (tj. około 127 mln) jest sklasyfikowana jako osoby z nadwagę lub otyłe. Prawda jest taka, że otyłość staje się globalną epidemią dotykającą tak dorosłych, jak i dzieci.

Większość ludzi wie, że otyłość przyczynia się do rozwoju wielu schorzeń, jak choroby wieńcowej serca, cukrzycy, wysokiego ciśnienia krwi i raka okrężnicy. Jednak niewielu zdaje sobie sprawę, że otyłość jest czynnikiem przyczyniającym się do bólu pleców. Nadwaga lub otyłość może znacząco przyczynić się do objawów związanych z osteoporozą, zapaleniem kości i stawów, reumatoidalnym zapaleniem stawów, chorobą zwyrodnieniową dysku, czy zwężeniem kanału kręgowego.

Kręgosłup jest przeznaczony do przenoszenia masy ciała i optymalnej dystrybucji obciążenia napotkanego zarówno podczas odpoczynku, jak i aktywności fizycznej. Gdy pojawia się nadwaga, kręgosłup jest zmuszony do przyjęcia większych obciążeń, które mogą doprowadzić do uszkodzenia, np. urazu, czy rwy kulszowej. Jeden z obszarów kręgosłupa, który jest najbardziej narażony na skutki otyłości jest dolny, lędźwiowy odcinek kręgosłupa. Brak ruchu może prowadzić do słabej elastyczności i osłabienia mięśni obecnych w plecach, miednicy i udach. Może to zwiększyć nachylenie dolnej części pleców, powodując tym samym zbyt dalekie pochylenie miednicy ku przodowi. Ponadto, jest to szkodliwe dla prawidłowej postawy, może przyczynić się do powstania wad postawy i skrzywień kręgosłupa. A leczenie wad postawy jest znacznie trudniejsze niż ‘walka’ z nadwagą. Ponadto poza taka osłabia też inne obszary grzbietu, w tym szyję, i może stać się bolesnym doświadczeniem.

Można odrzucić niektóre przyczyny schorzeń kręgosłupa ze względu na naturalny proces starzenia się. Jeśli jednak mamy do czynienia z nadwagą lub otyłością, są szanse na wystąpienie bólu pleców. Mogą rozwinąć się choćby takie czynniki, jak:

  • Osteoporoza – siedzący tryb życia w połączeniu z niezrównoważoną dietą może wpływać na gęstość i wytrzymałość kości.
  • Choroba zwyrodnieniowa stawów i reumatoidalne zapalenia stawów – szczeliny w kręgosłupie nazywamy stawami. Nadmierna masa ciała kładzie na stawy nienaturalnie duży nacisk podczas ruchu i spoczynku.
  • Ból krzyża – otyłość może pogorszyć istniejący niskie problem z powrotem i przyczynić się do nawrotu choroby.
  • Ogólne – niezdrowa postawa ciała stanowi przyczynek do bólu pleców i szyi. Wysoki poziom sprawności fizycznej jest niezbędny do prawidłowego wsparcia kręgosłupa.

Na rozwoju otyłości ma olbrzymi wpływ industrializacja i modernizacja, która z kolei oddziałuje na jedzenie. Na przykład, jedzenie można kupić dosłownie wszędzie. Nie musimy już potrzeby wysiłku fizycznego podczas polowania, czy zbiorów plonów. Istnieje ogromna liczba wysoko-przetworzonych produktów spożywczych dostępnych od ręki i obserwujemy oszczędność pracy dzięki automatyzacji i urządzeniom (patrz kuchenki mikrofalowe). Obecny rynek żywności jest wręcz stworzony dla wielu wygodnych, szczególnie, gdy kobiety dołączyły do tzw. siły roboczej. Otyłość u dzieci wzrasta ze względu na wiele czynników, które obejmują siedzący tryb życia (np. TV i gry komputerowe), jedzenie, nawet gdy nie jest się głodnym (z nudów), reklamy telewizyjne produktów o wysokiej kaloryczności, a nawet genetyka (GMO).

Na szczęście, jeśli masz problem z nadwagą, otyłością lub z pracą nad utrzymaniem prawidłowej wagi ciała, istnieje wiele narzędzi, w tym szeroki wachlarz ćwiczeń, które pomogą w utracie tych dodatkowych kilogramów. A to może zapobiec bólom pleców. Zatem nie ma się nad czym zastanawiać, należy udać się jak najszybciej do poradni wad postawy, zdiagnozować problem i już dziś rozpocząć pracę nad swym ciałem, aby zapobiec bolesnym skutkom w przyszłości. Na początek gimnastyka korekcyjna dla dzieci Kielce, dla młodzieży pilates, dla półprofesjonalistów ATB oraz Zdrowe Plecy dla mniej wprawionych w bojach. W razie konieczności warto poprosić o indywidualne zestawy ćwiczeń do domu. Powodzenia!

Kontynuujac serię wpisów nt. najczęstszych przyczyn bólu pleców już teraz zapraszamy do lektury kolejnego artykułu, tym razem o siedzącym trybie życia.