Profilaktyka wad postawy cz. 3 - Kifoza

Profilaktyka wad postawy cz.3 – rodzaje wad postawy: kifoza

Kifoza

Do skrzywień kręgosłupa i wad postawy, tuż obok skoliozy, zaliczana jest hiperkifoza. Również i w tym wypadku poradnia wad postawy w Kielcach odnotowuje wzrost liczby pacjentów z hiperkifozą. W celu lepszej prezentacji owej deformacji warto zaznaczyć, że u dorosłego człowieka kifoza jest naturalną, fizjologiczną krzywizną kręgosłupa występującą w odcinku piersiowym i krzyżowym, o czym wspomniano w poprzednim artykule o skoliozie.

Hiperkifoza to deformacja z nadmiernym uwypukleniem naturalnej fizjologicznej krzywizny piersiowej kręgosłupa. W postaci patologicznej potocznie nazywana jest garbem.

Leczenie kifozy

Pogłębiona kifoza piersiowa powoduje poważne zmiany w klatce piersiowej, są nimi: nadmierne zbliżanie się do siebie żeber, czy przykurcz mięśni. Nieprawidłowe ukształtowanie klatki piersiowej prowadzi do niewydolności oddechowej i wymaga zastosowania ćwiczeń oddechowych. Na kształt klatki piersiowej ma również wpływ ustawienie barków, wysunięcie ich do przodu powoduje ucisk i hamuje ich rozwój (medisa.pl). Kifozę leczy się ją stosując gimnastykę korekcyjną, gorsety ortopedyczne, fizykoterapię. Czasami konieczna jest niestety operacja.

Metody rehabilitacji kifozy

W terapii kifozy poprawiane są m.in. funkcje wpływające na sterowanie postawą ciała. Oprócz korekcji wady postawy dąży się do reedukacji posturalnej w kierunku prawidłowego wzorca postawy ciała. Najczęściej stosowane metody rehabilitacyjne to m.in.:

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy bezwzględnie udać się do poradni wad postawy w Kielcach celem konsultacji i rozpoczęcia gimnastyki korekcyjnej (w przypadku dzieci, jako profilaktyka lub przy niewielkich deformacjach) lub na indywidualne leczenie wad postawy wymienionymi powyżej metodami ukierunkowanymi na reedukację posturalną i utrwalenie prawidłowego wzorca postawy ciała. Nie należy zaniedbywać ćwiczeń, bowiem leczenie operacyjne jest bolesne, zdarzają się komplikacje, re-operacje i trwałe pozostałościami, jak choćby szpecące ciało blizny.

W kolejnej części cyklu tematem przewodnim będzie hiper-lordoza. Zapraszamy do lektury.