Profilaktyka wad postawy cz.3 - lordoza

Profilaktyka wad postawy cz.3 – rodzaje wad postawy: hiperlordoza

Lordoza

Spośród skrzywień kręgosłupa i wad postawy, obok skoliozy i kifozy, niechlubnym trzecim schorzeniem jest hiperlordoza. Także i dla niej poradnia wad postawy w Kielcach odnotowuje zwiększoną liczbę pacjentów. Dla lepszego zrozumienia tej deformacji warto podkreślić, że u dorosłego człowieka lordoza to naturalne, łukowate wygięcie kręgosłupa w stronę brzuszną, która to krzywizna występuje w odcinku szyjnym i lędźwiowym kręgosłupa.

Hiperlordoza to deformacja z nadmiernym wygięciem ku przodowi lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Objawy towarzyszące to: wystający brzuch, uwypuklone pośladki, jak również przodopochylenie miednicy. Hiperlordoza określana jest też mianem pleców wklęsłych.

Skrzywienia kręgosłupa

Leczenie lordozy

Zanim zaczniemy ją leczyć warto jej zapobiegać. Częstymi przyczynami występowania hiperlordozy są otyłość, czyli nadmiar tkanki tłuszczowej na brzuchu, słabe mięśnie brzucha,pośladkowe oraz zginacze stawu kolanowego, które nie utrzymują ‘szkieletu’ ciała, a nawet zaawansowana ciąża. Lordozę szyjną mogą zaś powodować nieprawidłowo wykonywane ćwiczeń na siłowni. Należy utrzymywać prawidłową wagę ciała, ćwiczyć, ruszać się, gimnastykować jednak robić to w prawidłowy sposób, najlepiej pod okiem instruktora, zaś będąc w ciąży zachować aktywność ruchową i starać się nie przybierać ponadnormatywnie na wadze. Hiperlordozę leczy się stosując gimnastykę korekcyjną, gorsety ortopedyczne, fizykoterapię. Czasami konieczna jest niestety operacja.

Metody rehabilitacji lordozy

Podobnie, jak w przypadku skoliozy, czy kifozy, w terapii lordozy poprawiane są m.in. funkcje wpływające na sterowanie postawą ciała. Obok korekcji wady postawy dąży się do reedukacji posturalnej w kierunku prawidłowego wzorca postawy ciała. Aplikuje się też w razie konieczności odpowiednią dietę (najlepiej w porozumieniu z dietetykiem), podaje wskazówki do wykonywania ćwiczeń. Najczęściej stosowane metody rehabilitacyjne to m.in.:

Jak zawsze w przypadku pojawienia się pytań lub wątpliwości należy zgłosić się do poradni wad postawy w Kielcach celem konsultacji i ew. rozpoczęcia gimnastyki korekcyjnej (w przypadku dzieci, jako profilaktyka lub przy niewielkich deformacjach), bądź indywidualnego leczenia wad postawy wspomnianymi wcześniej metodami ukierunkowanymi na reedukację posturalną i utrwalenie prawidłowego wzorca postawy ciała. Przy tym należy podkreślić, że zaniedbanie ćwiczeń może doprowadzić do leczenia operacyjnego. A niestety jest ono inwazyjne, bolesne, często z komplikacjami, re-operacjami i trwałymi pozostałościami, jak choćby szpecące ciało blizny, trauma psychiczna.

Następny artykuł naszego cyklu traktował będzie o klatce piersiowej kurzej. Zachęcamy do lektury.